Nap szerinti archívum: 2010.július.31 [20.47]


Elindultak a Demokrata Körök 2

„Az MSZP és Mesterházy Attila örömmel üdvözli a megalakult első Demokrata Kört, ahol fiatalok és kevésbé fiatalok oszthatják meg véleményüket a demokráciáról, illetve annak manapság az Orbán-kormány által egyre durvább megsértéséről. Az MSZP reméli, hogy a kezdeményezés hatására minél több helyen jönnek létre Demokrata Körök, így is erősítve a fiatalság körében a demokrácia megóvása iránti igényt” – többek között ez áll abban a sajtóközleményben, melyet szombaton adott ki az MSZP.

Mostanában elég nehéz megmondani, hogy mennyire vehető komolyan az MSZP, illetve az, hogy mi a jócsuda ez a Demokrata Körök-projekt, amely egy kicsit emlékeztet a 2002-es Fidesz-vereség utáni Polgári Körökre. Ez utóbbiakat Orbán azért hozta életre, hogy összetartsa a csapatot, hogy aztán 2006-ban jól elkalapálják őket megint a szocik.

Mindenesetre ott lettem volna ennek az első Demokrata Körnek a megalakulásán, hiszen bizonyára volt hangulata, ahogy a fiatalok – csak úgy maguktól, spontán módon, de komolyan – aggódnak a magyar demokrácia mibenléte felől.

Sajnos a sajtóközlemény nem tér ki arra az apróságra, hogy hol történt a történelmi megalakulás, és azt sem tudjuk, kik az alapítók.

A magyar demokrácia irányvonala, illetve az állampolgárok ez iránti attitűdje amúgy tényleg izgalmas kérdés. De csak keveseknek. Túl keveseknek.


A Jobbik és az élelmiszer-kommandó

„A Jobbik élelmiszerkommandót hoz létre, amely szúrópróbaszerűen ellenőrzi majd a boltokat. A kommandó akár már a nyáron megkezdheti működését annak érdekében, hogy felleljék a rossz minőségű élelmiszereket” – ez a mai hír, amely teljes terjedelmében a párt honlapján olvasható.

Én meg arra lennék kíváncsi, hogy a valóságban hogyan is működik majd egy ilyen élelmiszerkommandó. Úgy értem, a kommandó lenyomja a bolt kilincsét, esetleg kinyílik a fotocellás ajtó magától, merthogy multikról van szó leginkább, gondolom, és utána mi van? Vesznek 10 deka parizert és elviszik egy laborba? Ehhez miért kell kommandó? Vagy a kommandónál lesz egy mozgólabor? És ha nem okés a parizer, nem fizetik ki? Hanem? Vagy hogyan?

A probléma persze létezik, mert ez ember el-eltűnődik a nyár végi, csillagfényes éjszakákon, hogy mi is lehet abban a virsliben, aminek 600 forint a kilója, vagy hogy a fenében lehet a legolcsóbb pont az a tej, amelyet egy fél kontinensen keresztül utaztatnak.

No de nem kellene legelőször egy EU-jogi kommandót létrehozni, és megnézni alaposan, hogy mit lehet csinálni, ha egyáltalán? Aztán törvényjavaslatba önteni és megcsócsálni a parlamentben a többiekkel? Vagy ennyire a Jobbik sem gondolja komolyan?


Kazetták a múltból 3

Egy napokon át húzódó, takarítással összekötött lakáson belüli átstrukturálás folyományaként kezembe kerültek a régi (20-25 éves) és kevésbé régi (5-10 éves) kazettáim.

Sok van belőlük, becslésem szerint 180-200 darab.

Azt nem mondom, hogy soha nem hallgatom őket, de a havi 2-3 alkalommal történő magnózás még arra sem elég, hogy ne felejtsem el, mik is vannak raktáron.

Egy ilyen univerzális átnézés viszont komoly dolog. Kezembe akadnak több mint két évtizeddel ezelőtti felvételek, melyek még mindig szólnak, rátalálok olyan kazettákra, melyekről mindenféle egykori események, történetek, arcok jutnak eszembe. Szinte kizárólag pozitív értelemben.

A legszebb az egészben, hogy hiába a több évtizedes időtáv, egyetlen olyan kazetta sem akadt a kezembe, amely vállalhatatlan vagy kínos lenne. Éppen ellenkezőleg: győzök rácsodálkozni, hogy – legyen szó egykori nagy nevekről vagy egydalos zenekarokról – milyen magabiztos ízléssel gyűjtöttem be ezeket a zenéket.

Most azt tervezem, hogy módszeresen visszahallgatom az összest. Egészen feldobódtam tőle.