A magyar lakosságnak több mint 80 százaléka szerint rossz irányba mennek a dolgok. Legjobban az egészségügyi rendszer miatt aggódunk.
Emlékeztek még azokra a táblázatokra, amelyek arról tanúskodnak, hogy némi ellentmondás van a kormánypropaganda és a valós számok között?
A lehangoló számokat akkor az Ecomomist adta közre, csakúgy, mint ezeket a mostaniakat.
A két adatsorban nemcsak a forrás a közös, hanem a következtetés is: Magyarországnak csak a gigantikusra duzzasztott lakájmédia híreiben megy jól, a mindennapok sajnos ennél sokkal göröngyösebbek.
Na persze az arcpirító fizetésekre és a kivándorló százezrekre gondolva nem is akkora meglepetés az alábbi táblázat, amely azt mutatja, hogy az egyes országokban a lakosság hány százaléka gondolja úgy, hogy jó, illetve rossz irányban mennek a dolgok.
Nos, ezek szerint leginkább a kínaiak vannak megelégedve a dolgok menetével, de némi meglepetésre Szaúd-Arábiában és Indiában is roppant bizakodóak az emberek.
Ezek szerint tényleg működhetnek a dolgok a klasszikus demokrácia nélkül.
Igaz, a demokrácia hiánya sem feltétlen boldogít.
Hogy Magyarországon éppen milyen politikai berendezkedés van, arról itt és most nem érdemes vitát nyitni, mindenesetre nem úgy tűnik, mintha irányba álltunk volna.
A megkérdezetteknek ugyanis több mint 80 százaléka szerint rossz vágányon haladunk. Ez azért is érdekes, merthogy a legújabb közvéleménykutatások szerint még mindig magasan a Fidesz a legnépszerűbb párt. Ami azt jelenti, a Fidesz-szavazók egy nagyobb része is elégedetlen az ország teljesítményével.
Figyelemre méltó, hogy a magyar lakosság leginkább (63%) a egészségügyi rendszer miatt aggódik. (Pedig a felmérés szeptember végén és október elején készült, pont a migránskampány közepén, a kellemetlen kórházi hírek előtt.)
A táblázatot elnézve feltűnő az európai országok polgárainak elégedetlensége, ami a populizmus újabb sikereit vetíti előre.
További részletek az Economist honlapján
Szólj hozzá!