Hónap szerinti archívum: március 2012


Visszafizetés

Ha nagyon akarom, megértem, hogy visszafizettetik a hazájukat elhagyó diplomásokkal az egyetemi éveket. A szegény ország kitaníttatja fiait-lányait, a gazdag ország meg learatja a gyümölcsöt.

Ha viszont továbbgondolom, akkor megbicsaklik a logika. Merthogy nemcsak a diplomások, hanem lassan mindenki elhúz innen, aki tud: pincérek, hegesztők, esztergályosok, sőt már rendőrökről is hallottam.

Nos, akkor viszont nekik is vissza kellene fizetni a képzésüket, ha igazságosak akarunk lenni.

És hát az általános iskola és az óvoda is pénzbe került.

A kézenfekvő megoldás persze az lenne, ha a politikusok úgy menedzselnék az országot, hogy ne kelljen elhagynia senkinek, de erre láthatóan egyre csekélyebb az esély.

Merthogy az igazság az, hogy a hülye ország kitaníttatja fiait-lányait, az okos ország meg learatja a gyümölcsöt.


Reggeli párhuzam

A macskánk képes volt megtanulni, hogy mikor húzom a cipőm és dzsekimet, és rajtunk kívül más nincs otthon, akkor ki kell mennie az udvarba. Ha látja a készülődésemet, magától felkel, nyújtózik egyet, odamegy az ajtóhoz és várja a nyitást. Nagyon is érti az összefüggéseket.

A politikus azt nem képes megtanulni, hogy saját hatalmon maradása érdekében ne költsön el olyan pénzeket, ami nem az övé, ráadásul többségében nincs is sehol, majd kölcsön kell kérni, amit persze nem ő fizet vissza. Merthogy a választó nem érti az összefüggéseket.


Schmitt Pál szombathelyi látogatásának legizgalmasabb pillanata

Számomra az államfő látogatásának legizgalmasabb pillanata akkor történt, amikor a helyszínekről visszatértem az irodámba, kinyitottam a szemüvegtokomat, és az üres volt.

Úristen, vajon melyik helyszínen felejthettem ott – morfondíroztam letaglózottan.

Hogy annál nagyobb legyen az örömöm, amikor a tárgyalóasztalra néztem, és ott volt a szemüvegem, melyet el sem vittem magammal.

Meleg helyzet volt.


A magyar gazdaság lényege

Most, hogy befizettem az e havi kötelezőket, a személyi jövedelemadót, a tébét, a nyugdíjat, a helyi adót, az ilyen-olyan hozzájárulást, kiváltottam az új jogosítványt, a parkolóbérletet, és rendeztem a monopolban levő közműszolgáltatók számláit, megvilágosodásom támadt.

A magyar gazdaság azon az elven alapul, hogy az állam és csatolt barátai kisajtolják a jobbágyokból állampolgárokból amit tudnak, illetve kicsivel még annál is többet, majd ezt a pénz visszaosztják maguknak és barátaiknak.

Akik a tűz (értsd: központi pénzcsatorna) közelében vannak (politika, adminisztráció, állami és városi cégek, beszállítói és pályázatos csókosok stb.) azok nagyon jól elvannak, akik valamilyen szinten rá tudnak csatlakozni a központi emlőre, azok túlélik.

Akik nem tudnak a központi forrásokhoz jutni, azok megfagynak a pusztában.

A rendszer pazarló, kezdetleges és bűzlik a kelet-európaiságtól, viszont bebetonozott és reménytelen.

Csak azok tudnának változtatni rajta, akiknek pont így jó.

El lehet menni.


Angolóra: Anarchia az Egyesült Királyságban 1

A kép fordítása:
– Kérsz egy kis teát?
– Nem.

Nyelvtani tanulság:
A „would” egyike a legkönnyebben használható módbeli segédigéknek. Segítségével (és az utána biggyesztett ’like” igével) könnyen lehet kellően udvarias, de mégiscsak hétköznapi, egyszerű, de jól hangzó mondatokat alkotni:
– Would you like some beer? (Szeretnél egy kis sört?)
– I would like a room for two nights. (Szeretnék egy szobát két éjszakára.)

A tagadó válaszhoz viszont célszerű hozzábiggyeszteni a thanks szót (No, thanks), különben nemcsak lázadónak, de udvariatlannak is tűnünk. Az angoloknál az utóbbi a kínosabb.

Általános tanulság:
A cím (Anarchy in the UK) nem is akkora túlzás, mint amekkorának tűnik, a brit történelem némileg másként néz ki, mint a mienk, így aztán némileg másként viszonyulnak a hagyományaihoz. Nem ragoznám ezt most tovább.


Afrika, avagy kire hivatkozunk majd?

Amikor itthon előjön a korrupció, a szegénység, az egészségügyi mutatók és az ország egyéb általános élhetetlenségi kvóciensei, mindig volt egy vigaszág, mondván, hogy jól van, persze, tré ez a hely meg minden, de azért vannak sokkal trébbek.

Aztán ahogy kiderült, hogy nem a külső és belső elnyomók a legnagyobb ellenségeink, hanem mi magunk, úgy lehetett egyre kevesebb olyan összehasonlítást találni, amiből mi jöttünk volna ki győztesen.

Először a visegrádiak húztak el mellettünk, aztán fokozatosan elmaradtak a balkáni, kínai és egyéb egzotikus bevándorlók, ami lehet, jól hangzik a nemzeti populista szempontból, viszont nagyon rossz jelek más szempontból.

De azért Afrikára még mindig bátran lehetett hivatkozni.

Most meg azt olvasom, hogy míg hazánk a hanyatló Európa perifériáján kínlódik, és ha bejönnek a Fidesz-reformok, akár nulla százalékos gazdasági növekedést is bezsebelhetünk, addig a fekete Afrika országai átlag 6 százalékos GDP növekedésre számíthatnak idén, ami elmarad ugyan Kína és India mögött, de a korábbi időszakokhoz képest mégiscsak figyelemre méltó, még akkor is, ha a bevételek elosztása nagyon egyenlőtlen, illetve azok egy része a nyersanyagokból jön. (A másik része a jobb szervezettségből.)

Fene gondolta volna, hogy Afrikában már több mobiltelefon van, mint az USA-ban, csak Nigériában több mint egymillió BlackBerry-t adtak el, és általános a közösségi média online használata is.

Az Economist előrejelzése szerint 2012-ben a világ 10 leggyorsabban növekedő országai között négy afrikai is lesz: Angola, Niger, Etiópia és Ruanda, az első kettő novekedés tekintetében beelőzi Kínát.

Szóval a fene tudja meddig lehet még Afrikára hivatkozni, lehet nemsokára kiadó lesz ez a vonatkozási pont. Vajon megpályázzuk-e?


Igenis, miniszter úr!

Nem nosztalgiából, sokkal inkább érdeklődésből és szórakozásból nézzük fiammal heti két három este a Yes Minister (magyarul: Igenis, miniszter úr!) című sitcom epizódjait.

Minden idők hatodik legnépszerűbb brit komikus sorozatáról van szó, melynek klasszikus epizódjait a nyolcvanas évek elején készítették.

Amellett hogy humorosan lebbenti fel a fátylat a politika, illetve a képviselői demokrácia lényegéről (Margaret Thatcher is a rajongói között volt), arra is jó, hogy lássuk, hogyan változott a világ azóta.

Az idő múlásával kapcsolatos két megjegyzés:

1. Akkoriban nem voltak még számítógépek és internet. Az íróasztalokon nem voltak monitorok. a miniszterek, államtitkárok, titkárnők, bürokraták elővették a papírokat, tollakat, írógépet, mappákat és gémkapcsokat, és azokkal dolgoztak. És láthatóan nem mentek semmivel rosszabbul a dolgok, mint most. Simán el tudnám képzelni most is. Akkor az idő az információk összevadászásával telt, most meg azzal, hogy kiszűrjük, mi fontos és mi nem. Ez utóbbi semmivel sem gyorsabb és egyszerűbb folyamat.

2. Akkortájt még olyan dolgokkal vicceltek, melyekkel már rég nem lehet, mert szigorúan tiltja a politikai korrektségnek nevezett globális képmutatás. Próbálnánk meg most közszolgálati tévén kifigurázni az Afrikai országokat, a németek múltját vagy a déli népek slendriánságát. Lenne nagy balhé. Pedig lehet ezt is intelligensen és valódi méreg nélkül csinálni. A humor nemcsak a buta hatalom legnagyobb ellensége és az okos hatalom barátja, de egyben a legjobb levezető szelep.