A válasz nem teljesen „igen”, az viszont biztos, hogy Székely János cizelláltabban beszél napjaink népvándorlásáról, mint a populista politikusaink. Így vagy úgy, de izgalmas együttélésnek nézünk elébe.
Június 18-án vasárnap Ferenc pápa Székely János esztergom-budapesti segédpüspököt nevezte ki a Szombathelyi Egyházmegye élére.
Az új szombathelyi püspök 53 éves, eddig főként a fővárosban, majd Esztergomban tevékenykedett. A teljes életrajza itt olvasható.
Kinevezése nem vert fel nagy port az országos médiában, legfeljebb egyes ellenzéki lapok említették meg, hogy ő írta azt az általános iskolai hittankönyvet, amely bűnnek nevezi a homoszexualitást, részben ezzel magyarázva Szodoma pusztulását.
Nos, az említett mondat tényleg nem túl szerencsés, mindazonáltal egyetlen mondatból nehezen megítélhető egy tankönyv, még nehezebben egy ember.
Székely János többi megnyilvánulása ugyanis egy jóval összetettebb személyiség képét rajzolja elénk.
Elég, ha arra a levélre gondolunk, amit az új szombathelyi püspök küldött 2015 októberében (a migránshelyzet csúcspontján) a Szemlélek blognak.
Székely – a magyar katolikus egyháztól eltérően – nagyon határozottan fogalmazott ebben, véleménye sokkal cizelláltabb és humánusabb mint a plakátokkal hisztériázó, előszeretettel a kereszténységre hivatkozó kormánypártoké.
„A világ nagyobb jólétben élő országainak nyitottságot kell mutatnia azok befogadására, akinek életét, családját, otthonát veszély fenyegeti, vagy akinek megélhetése lehetetlenné vált a saját hazájukban. Nem csak az emberség és igazságosság, hanem még inkább az evangélium kötelez minket a rászorulók megsegítésére. Jézus – többek között – az irgalmas szamaritánus példáját állította elénk (Lk 10,25-37), aki nagylelkű szeretettel segítette a bajba jutott felebarátot. Ez a példabeszéd arra is figyelmezet, hogy a felebaráti szeretet kötelessége túlnyúlik az etnikai hovatartozás határain”
– írja többek között a levélben a segédpüspök, amely így fejeződik be:
„Köszönet azoknak, akik megnyitották otthonukat és szívüket a bajbajutottak előtt. Köszönet azoknak, akik imáikban kérik az igazságosság és a szeretet ajándékát valamennyiünk számára. Köszönet azoknak, akik a nehéz helyzetben is módot találnak a cselekvő szeretet gyakorlására.”
Akkor tehát bevándorlóbarát az új püspök? – tehetjük fel a kérdést.
A kérdésem természetesen ostoba módon leegyszerűsített, így valódi választ sem kaphatunk rá.
Ugyanis Székely János ugyanebben az írásában – többek között második János Pál pápára hivatkozva – azt is írja, hogy:,
“a bevándorlási hullámot a méltányosság és egyensúlyfenntartás kritériumai szerint kell szabályozni. A befogadó állam mérlegelheti azt, hogy hány olyan bevándorlót tud befogadni, akinek biztonsága és megélhetése nincs közvetlen veszélyben. Joga van arra, hogy a menedékkérőt a határainál megállítsa, és megvizsgálja a kérelmét.”
A Katolikus Egyház Katekizmusát is idézi:
„A rájuk bízott közjó érdekében a politikai hatóságok a bevándorlási jog gyakorlását különböző jogi feltételeknek vethetik alá, nevezetesen a bevándorlók kötelességeit illetően a befogadó ország vonatkozásában. A bevándorló tartsa hálásan tiszteletben a fogadó ország anyagi és szellemi javait, engedelmeskedjék törvényeinek és járuljon hozzá a terhek viseléséhez.”
Hogy a bevándorlásügyben közismerten engedékeny Ferenc pápa választásában mennyire játszott szerepet Székely János toleránsabb állásfoglalása, azt nem tudjuk, mint ahogy azt sem, hogy Szombathelyen a székesegyházban mit is fog majd mondani az új püspök, de az biztosnak látszik, hogy összetettebb gondolkodásra biztat majd minket.
Ahogy tette azt karácsony tájékán Károly-herceg is, akit szintén nehéz Soros-ügynöknek tekinteni.
Érdemes megjegyezni, hogy Székely János egyben Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Cigánypasztorációs Bizottságának vezetője, 2010-től pedig a Magyarországi Keresztények és Zsidók Tanácsának elnöke. Az előbbi tevékenységét éppen a Vas megyei Jánosházán értékelte néhány hónappal ezelőtt.
Így vagy úgy, de izgalmas együttélésnek néz elébe Szombathely, az a megyeszékhely, amely mindig is libikókázott a keresztény-konzervatizmus és a modern liberalizmus között.
Javítsatok ki, de úgy tudom, ez az egyetlen város Magyarországon, ahol annak idején SZDSZ-KDNP koalíció alkotta a városvezetést.
Szólj hozzá!