Persze, izgalmas, hogy melyik előadás kapta az idén pécsi POSZT nagydíját (Kecskeméti Katona József Színház: Macska a forró bádogtetőn) vagy hogy Münchenben egy zenei fesztivállal tisztelegnek majd Bartók Béla előtt (olyan szólistákkal mint Vlagyimir Jurovszkij vagy Valerij Afanaszjev), de attól tartok, ezekben a napokban valamivel jobban mennek a fociról szóló írások.
Így most én is egy ilyen poszttal rukkolok elő.
Bizonyára tudjátok, hogy néhány nappal ezelőtt az egymást is verő horvát szurkolók balhéja miatt félbe kellett szakítani a cseh-horvát meccset, és valószínűleg ez az incidens is hozzájárult, hogy a csehek végül kiegyenlítettek.
Állítólag a cirkusz nem annyira az ellenfélnek vagy a rendőröknek, hanem a saját labdarúgó szövetségüknek szólt.
Ennek az eseménynek a tükrében kezd értelmet nyerni egy két évvel korábbi élményem.
Ahogy már korábban annyiszor, akkor is Petrcane-ben néztük a tengert nyáron.
A kis horvát falu nyugalmát azonban némileg megzavarta a labdarúgó világbajnokság, azon belül is az, hogy azon a horvát válogatott is versenyben volt.
Egyik este lemerészkedtünk mi az egyik szurkolói kocsmába, hogy ott nézzük meg a Horvátország-Mexikó meccset.
Egyszerű volt a képlet: amelyik csapat győz, az továbbjut.
Még füllentenem sem kellett, hogy kikhez húz a szívem. A szomszédság és a kelet-európaiság mellett családi szálak is kötnek ide. (Józing nagypapám családja innen vándorolt be Magyarországra. Azt nem tudom, hogy elvették-e valakiknek a munkáját.)
Szóval ott ültünk a vendéglőben némi rakija és Karlovacko társaságában, egyik szemünkkel a tévét, másikkal a szurkolói kemény magot néztük.
Ezt a majdnem tökéletes fociidillt törte kerékbe az a nő.
Horvát volt és roppant mérges. Valószínűleg a vendéglőnek volt a tulajdonosa.
Már az első percekben beszólt a piros-fehér kockás mezekbe és zászlókba burkolódzott kemény fiúknak, hogy kontrollálják a lelkesedésüket, annál is inkább, mert ő maga Mexikónak drukkol.
Merthogy – ezt tudtam kivenni a párbeszédből – a horvát focit felfalja a korrupció és a politika. Ő pedig ebből, köszöni szépen, de nem kér.
Amikor aztán a mexikóiak a második félidő közepén betaláltak a horvátok kapujába, és néma gyászcsend ereszkedett tengerparti kocsma ivójába, történetünk főszereplője a helyiség közepére pattant, és „Éljen, éljen Mexikó!” rigmusokat kezdett el kiabálni.
Azt hittem, kitör az újabb balkáni háború, hogy valaki előhúz egy kalasnyikovot, de legalábbis a csukott ajtón keresztül a tengerbe vetik a hölgyet.
De – meglepetésemre – semmi ilyen nem történt.
A férfiak némán, magukba zuhanva ültek tovább, és párás szemmel tudomásul vették, hogy a meccs maradék néhány percében a mexikóiak még két gólt berámoltak.
Mi pedig felhörpintettük a maradék Karlovackót, és a tervezett ünneplés helyett a csendes utcácskákon visszasétáltunk az apartmanunkba. (A tömbünktől nem messze egy csinos kis villanyfényes betonpálya volt. Ezen – ahogy minden este – most is gyerekek rúgták a bőrt.)
Aztán néhány nap múlva Hollandia simán verte Mexikót, de ez engem már cseppet sem érdekelt.
Szerintem a kocsmárosnét sem.
Szólj hozzá!