Miközben péntek délután a helyi sajtó – fogalmazzunk úgy – meglehetősen gyér figyelmet fordított Rápli Pál kiállítására, addig az érdeklődők alig-alig fértek be a szombathelyi Vitalitas Galériába.
A jelenséget vehetjük szimbólumként is: az építészek munkáit hiába látják naponta tízezrek, valahogy mégsem tudatosul bennünk, hogy a jól ismert épületek, hidak, utak, tájak mögött egy-egy alkotó ember vagy alkotóközösség áll.
A Vitalitas Vas megyei építészeket bemutató sorozata már csak azért is érdekes, mert megismerkedhetünk ezekkel az emberekkel, közösségekkel, rácsodálkozhatunk az alkotó folyamatokra, az alkalmazott művész dilemmáira és persze a művekre magukra is, melyek végre egy névhez, egy archoz is tartoznak immár a fejünkben.
A galéria terítékére most a szombathelyi születésű Rápli Pál – az Altus Savaria Tervező Iroda Kft. ügyvezetője, körmendi főépítész – került.
„Csak gúzsba kötve lehet táncolni, azt is csak csendben” – jellemezte a mai építészgeneráció helyzetét filozófiával átitatott nyitóbeszédében Somlósi Lajos fotóművész, geobiológus, aki ugyanakkor hozzátette: Rápli Pál és társai igyekeznek megfelelni annak a hagyományos magyar élettörvénynek, amely négy alapelvre épül: az alkotó elégedett legyen önmagával, elégedett legyen a megrendelő, jól járjon a társadalom és „az égiek felé is vállalható legyen a dolog”.
Az esemény főszeplője látható meghatottsággal üdvözölte a megjelent pályatársakat, polgármestereket, egykori tanárait, érdeklődőket.
Egyrészt arra hívta fel a figyelmet, hogy a kiállított munkák zömén nemcsak ő, hanem számos kollégája is dolgozott, másrészt megtudtuk: a tervek közül nagyon sok íróasztalban marad.
Ez utóbbiak közül is számos megtekinthető a kiállításon, roppant érdekes például látni, milyen lett volna a Weöres Sándor Színház a Március 15. téren vagy az egyházmegyei iskola, ha azokat az Altus Savaria tervezhette volna.
Hogy mindezzel összefüggésben van-e Rápli Pál bejelentése, hogy a cége kiszáll a közbeszerzéses-pályázatos-árajánlatos rendszerből, azt nem tudjuk, mindenesetre a cégvezető bízik abban, hogy lesz így is elég megrendelésük.
„Hiszem, hogy a tervező és a megbízó közötti viszony a személyes bizalmon alapul” – hangzott el indoklásként a döntés.
A kiállítás október 2-ig díjmentesen megtekinthető a Vitalitas Galéria (Szombathely, 11-es huszár út 19.) nyitvatartási idejében: hétköznaponként 13.30-tól 17.30-ig.
További képek a megnyitóról:
Szólj hozzá!