A Kozel mellett a legtöbb magyar szupermarketben ezt a két cseh sört árulják. Összeereszettük őket, hogy megtudjuk, melyikkel csinálunk jobb vásárt.
Ezzel a poszttal újraindul a sörtesztes sorozatunk, amely terveink szerint lényegileg nemigen változik.
Ugyanakkor már közel sem vagyunk olyan naivak, mint amikor annak idején belevágtunk és mindössze arra voltunk kíváncsiak, hogyha nem nézzük meg a címkét, meg tudjuk-e különböztetni egymástól az ország két népszerű sörét.
Aztán ahogy múlt az idő, úgy lettünk mi is okosabbak, a kukoricadarás nyomozás kapcsán például megtanultuk, hogy olvassuk el a címkét, és egyáltalán: legyünk tudatosak a választásnál.
Ez a tudatosságot szándékozik segíteni ez az írás is, amely két ismert cseh sör összevetéséről szól.
Ha eltekintünk az olcsóbb kategóriában induló Kozeltől, akkor a magyar piacon minden bizonnyal ez az a két „klasszikus” cseh sör, amellyel leggyakrabban találkozunk az áruházak polcain.
Nem kevés kíváncsisággal tettünk őket a képzeletbeli nagyítónk alá, annál is inkább, mert megfizethető árú termékekről van szó.
A Staropramen üvegje 219 forint volt a Sparban, amivel még az árversenyben sem vall szégyent. Ennél némileg ugyan drágább a Pilsner a maga 249 forintjával, de még a lélektani határon innen.
Ez a cirka 15%-os árbéli különbség aztán finoman, de következetesen kitapintható a két sör közti különbségekben.
A Pilsnernek egy árnyalattal határozottabb színe, az illata, és még dzánjnban is jobb a maga dombornyomásával és palackteteji aranyfóliájával.
Mindkét sörnek kellemes íze van, olyan, amitől egy harc-core sörrajongó nem esik hanyatt, de mégis karakteresebb, mint a Magyarországon forgalmazott kommersz sörök többsége.
A Staropramen egyedül erőben győz, igaz, itt egyértelmű a fölénye: 5% kontra 4,4%.
Messzire vezetne a gyártás helyének a taglalása és még messzebb az abból levonható esetleges következtetések. Talán majd egyszer belemegyünk ennek részleteibe is, most maradjunk a tényeknél: míg a Pilsner Urquell-t szülőhazájában gyártják, azaz importálva érkezik ide Cehországból, addig a Staropamen-t licence alapján a Borsodi Sörgyár főzi.
A végére maradt az egyik lényeg: mindkét sör megugorja a német tisztasági törvényt, azaz sem kukoricadara, sem más gyanús kiegészítő nincs bennük, ami Magyarországon ebben az árkategóriában nem is olyan magától érthetődő.
Összességében elmondható, hogy a Pilsner Urquell az egyik legjobb ár/érték arányú sör a magyar boltokban, de a Staropramen is jó választás, ha valaki munka után vagy a medence mellett elszopogatna néhány pohárral, úgy, hogy közben jogosan örül annak, hogy sikerült tudatosan és költséghatékonyan választania.
Szólj hozzá!